رنگ کوره‌ای

ماهیت رنگ کوره‌ای مایع

این نوع رنگ کوره‌ای به حالت مایع بوده و مانند دیگر رنگ‌ها به‌صورت کمپرسور شده و یا پیستوله بر سطح قطعه پاشیده می‌شود. و در نهایت با واسطه کوره پخته می‌شود.

هر رنگ پایه که در بالا به آن اشاره شد برای خود دارای دما و زمان خاص می باشد تا بتوان آن نتیجه مطلوب را از آن استخراج کرد، که هر رنگ پایه ای که تولید می شود، دما و مدت زمان لازم برای سخت شدن آن درج می شود ، که برای رنگ های مایع الکیدی و آکریلیک و اپوکسی ۱۱۵ تا ۱۴۰ درجه سانتیگراد  حرارت لازم دارند و از ۱۱ تا ۱۷ دقیقه زمان لازم برای ماندن در کوره دارند.

زمانی می توان بهترین نتیجه را زمانی می توان گرفت که با نظر و توصیه سازنده دما و زمان را اعمال کنیم، بطور کلی رنگ های با پایه روشن دمای پایین و زمان بیشتری لازم دارند و رنگ های با پایه تیره ،دمای بالا و زمان کمتری توصیه می شوند.

اگر به عایقی مقاوم مانند رنگ کور ه ای صنعت پوش در بدنه ی خودرو نیاز داشتیم ولی استفاده از کوره به هر دلیلی برایمان مقدور نبود، می توان از اپوکسی هواخشک ( نوعی رنگ کوره ای مایع می باشد)، استفاده کرد که از دو ماده بیس و هاردنر بهره برد.

بیس : به عنوان رزین

هاردنر: به عنوان سخت کننده استفاده می شود که هرچه مقدار آن بیشتر باشد سخت تر می شود

رنگ کوره ای  رنگ پودری رنگ الکترواستاتیک خودرو

امروزه وجود رنگ کوره ای ماشین یک اعتبار می باشد که در قیمت گذاری ماشین شما تاثیر گذار و از مرغوبیت و دوام بیشتری برخوردار می باشد. ولی سوالی که ذهن همه را به خود مشغول می کند این است که رنگ کوره ای ماشین در تفاوت اصل رنگ بوده است یا چیز دیگری بوده است؟ می توان این چنین پاسخ داد که در اصل هیچ تفاوتی در نوع رنگ در سبک کوره ای و غیر کوره ای نمی باشد و فقط در روش رنگ کوره ای ماشین یک سبک و ابزاری بوده تا بتوان نتیجه نهایی را با سطح کار بسیار عالی و مقاوم و منسجم استخراج و به دست آورد. که از آن تعریف ها نادرستی شده و حتی روش های غیر بهینه از این سبک شده است.

انواع رنگ کوره ای ماشین کارگاه صنعت پوش

رنگ کوره ای ماشین در دو نوع مختلف دسته بندی می شود که هر کدام را جداگانه تشریح می کنیم:

۱- رنگ کردن قطعات ماشین: در برخی موارد فقط به درخواست مشتری می باشد که شخص با دادن ابعاد و قالب های که نیاز دارد و یا اینکه برای کجا استفاده می کند و در این صورت اقدام به رنگ آمیزی قطعه مورد نظر می کنند و که از سبک رنگ کوره ای استفاده می شود. مثلا رنگ آمیزی درب های ماشین که می توان از مراکز مربوطه درب های ماشین را به سبک رنگ کوره ای رنگ آمیزی کرد.

۲- رنگ کردن کامل ماشین: که در این مورد با توجه به اینکه ابعاد و قالب استانداردی دارد به روشی که از عایق و امکاناتی در کوره استفاده می شود تا فرآیند رنگ کاری به درستی و مطابق با استاندارد های در نظر گرفته شده پیش رود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد از جمله امکاناتی که برای رنگ کاری کامل خودرو برای رنگ کوره ای ماشین در نظر گرفته شده است می توان به محفظه ای با جنس ورق استیل ۴۸۴۱نسوز، عایق پشم سنگ، شیشه های دید در بیرون محفظه طراحی می شوند، فن سانتروفیوژ ، فیلترهای تصفیه هوا برای جلوگیری از ورود ذرات معلق موجود در هوا و …

کوره پخت رنگ کوره ای صنعت پوش ماشین

یکی از مهمترین لوازمات ضروری برای رنگ کاری برای خودرو ها به سبک رنگ کاری کوره ای، کوره می باشد. که بر اساس مقدار تناژ تولید ، ویژگی های رنگ ، فضایی که به آن برای نصب اختصاص داده می شود و …

با توجه به اینکه رنگ ها دارای ویژگی های متفاوتی از نظر پخت دارند و منحنی های آن ها فرق می کند ، از این رو کنترل دما و ابزار های مانند سیرکوله هوا ضرور می باشد تا اینکه دمای داخلی کوره یا همان محفظه در تعادل باشد تا رنگ حاصل مغز پخت گردد. بنابراین ابعاد و حتی اشکال کوره ها باید متناسب با حجم قطعه طراحی شود مانند کوره های برای رنگ کاری با اشکال باکسی ،  تونلی ، یو شکل ساخته می‌شوند. که برای رنگ کاری خودرو ها با استفاده از سبک رنگ کوره ای ماشین از مدل های باکسی و تونلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. که اگر پارامتر های مهم را در پخت رنگ رعایت نشود پوشش نهایی مطلوب حاصل نمی گردد، مثلا اگر مدت زمان پخت رنگ در کوره کم باشد یا حتی مدت زمانی که باید در کوره بماند پایین باشد در این صورت رنگ حاصل از مقاومت و ظاهری نامناسبی برخوردار می شود یا برعکس اگر مدت زمان ماندن رنگ در کوره بیش از حد معمول آن باشد ، رنگ حاصل مات و کدر می شود و براق بودن آن از بین می رود. بنابراین روال کار با این فرآیند ها نیاز به تجربه بالای و همچنین داشتن اطلاعات از ویژگی و ترکیب رنگ و شناخت از واکنش های شیمیایی آنها می باشد که این به گروهی متخصص نیاز دارد. اگر قصد رنگ کردن خودرو خود با سبک رنگ کوره ای ماشین دارید می توانید از گروه حرفه ای صافکاری رضایی کمک بگیرید. که با دانش و تجربه ای که در این زمینه دارند پوشش های استاندرد که از انعطاف پذیری، مقاومت، براق بودن و … بالای در کار خود می باشند.

رنگ های لعابی

نوع دیگه ای از رنگ کوره ای است ک نوع رنگ  و مقدار پخت تفاوت زیادی با رنگ کوره ای (الکترواستاتیک )دارد

موارد مصرف رنگ لعابی کوره ای:

این نوع رنگ عموما در رنگ آمیزی  سرامیک سنگ شیشه و….

مورد استفاده قرار میگیرد ک نصبت ب رنگ کوره ای از تنوع رنگی از نظر طیف رنگ های زیبا برخوردار میباشد از مزیت های این رنگ کوره ای ماندگاری ومقاوت آن دربرابر شستشو وحرارت میباشد ک باعث شده این نوع رنگ در زمره رنگ های لوکس و تزءینی قرار گیرد نمونه های این نوع رنگ ها را بر روی سرامیک که احتیاج ب نقش ونگار یا تبلیغات شرکت سازنده هستند رامیتوان ب وفور مشاهده کرد این نوع رنگ کوره ای دارای رنگ مایع و پودر میباشد و بنا ب سلیقه مشتری انجام مبشود ک رنگ مایع از مقاومت بالاتری برخوردار است

مزیت های رنگ پودری  کوره ای

رنگ‌های مایع به دلیل دارا بودن حلال‌های شیمیایی و تبخیر شدن آن‌ها در خلال کاربری و خشک شدن، ضمن ایجاد آلودگی شدید زیست‌محیطی برای سلامتی انسان نیز مضر می‌باشد. بر این اساس رنگ پودری تنها جایگزین مناسبی است که توسط متخصصین این فن و پس از سال‌ها تحقیق و تجربه کشف‌شده و اکنون بیش از ۹۵% صنایع در سطح جهان از آن استفاده می‌نماید.

سایر مزایا و برتری رنگ های پودری در مقایسه با رنگ های مایع عبارتند از :

  1. خطرات سلامتی کمتر، به علت عدم وجود حلال و مواد خطرناک آتشگیر و مسموم کننده
  2. حذف حلال ها و در نتیجه حفظ محیط زیست از آلایندهای شمیایی مضر
  3. مقاوم بودن در برابر شرایط جوی
  4. دارا بودن مقاومت و خواص مکانیکی بسیار بالا
  5. کیفیت بسیار بالا در مقایسه با رنگ های مایع و حاصل شدن سطوح یکدست ویکنواخت

دیدگاهتان را بنویسید